JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE! - AKCJA SPOŁECZNA

Utworzono dnia 19.11.2023

Uczniowie klasy 8 naszej szkoły wzięli udział w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski (w skrócie MDBL) ,,JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY  ZOBACZ MNIE!” 2023, zorganizowanej przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus.

Lekkcję wychowawczą zaczęliśmy od odczytania listu Adama (współorganizatora projektu) do uczestników akcji oraz wysłuchania życzeń wypowiadanych przez znane osobistości ze świata sportu i artystów. Nastepnie zobaczyliśmy film animowany "N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku" (https://www.youtube.com/watch?v=WpJ2hrmn7qM). Po filmie wywiązała się dyskusja. Każdy uczestnik opowiedział o swoich doświadczeniach ze spotkań z osobami z dysfunkcją wzroku i innymi niepełnosprawnościami. Film i późniejsza rozmowa uswiadomiła nam z jakimi problemami spotykają się osoby niedowidzące i niewidzące oraz jak ważna jest nie tylko nasza pomoc, ale także forma tej pomocy.

Jako wychowawcę ucieszyło mnie poważne potraktowanie problemu przez uczniów. Myślę, że  główne cele założone przez organizatorów kampanii z okazji MDBL zostały zrealizowane.  Młodzież będzie przygotowana na udzielenie własciwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku. Otwartość w kontaktach, tolerancja i empatia wobec niewidzących i niedowidzących zapobiegnie ich wykluczeniu społecznemu.

Opracował: Mariusz Schaefer

wychowawca klasy 8