Zarządzenie Dyrektora Szkoły

Utworzono dnia 31.08.2020

Załącznik do Zarządzenia nr 6/2020

z dnia 28.08.2020 r.

Procedura organizacji pracy Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Otłowcu od 1 września 2020 roku i postępowania prewencyjnego pracowników oraz rodziców/ opiekunów prawnych w czasie zagrożenia epidemicznego.

1. Cel

1. Osoby odpowiedzialne za wdrożenie procedury

Dyrektor szkoły, pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni.

1. Postanowienia ogólne

1. do szkoły może przychodzić tylko:

• uczeń/pracownik zdrowy

• uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie w warunkach domowych

• uczeń może być przyprowadzony do szkoły i z niej odbierany przez opiekunów bez objawów chorobowych

1. przez objawy chorobowe rozumie się:

• podwyższoną temperaturę ciała,

• ból głowy i mięśni,

• ból gardła,

• kaszel,

• duszności i problemy z oddychaniem,

• uczucie wyczerpania,

• brak apetytu.

1. Na terenie szkoły należy ograniczyć przebywanie osób z zewnątrz, a jeśli ich

obecność jest niezbędna zobowiązać do stosowania środków ochronnych czyli ochrony nosa i ust, rękawiczek jednorazowych, dezynfekcji rąk.

1. Obowiązuje całkowity zakaz przebywania na terenie szkoły osób z zewnątrz z

objawami chorobowymi.

1. Dopuszcza się do wchodzenia do przestrzeni wspólnej opiekunów odprowadzających

Dzieci z zachowaniem zasady 1 opiekun na ucznia/uczniów przy zachowaniu dystansu społecznego od kolejnego opiekuna i pracownika szkoły min. 1,5m.

1. Wychowawcy klas ustalają szybkie sposoby komunikacji telefonicznej z

rodzicami/opiekunami.

1. W przypadku pracowników powyżej 60 r. ż lub z istotnymi problemami zdrowotnymi,

które zaliczają ich do grupy podwyższonego ryzyka, w miarę możliwości należy

stosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia.

1. Higiena i dezynfekcja:

1. Wszyscy uczniowie i pracownicy zobowiązani są do przestrzegania najwyższych

standardów higieny. Po przyjściu do szkoły należy niezwłocznie zdezynfekować lub

umyć ręce.

Przy wejściu do budynku szkoły jest dyspenser i instrukcja obsługi i dezynfekcji.

Na drzwiach wejściowych umieszczone są numery telefonów do właściwych

instytucji jak np. stacja sanitarno-epidemiologiczna czy służby medyczne.

1. Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny czyli ochrona ust i nosa podczas

kaszlu i kichania, unikanie dotykania oczu, ust, nosa. W przestrzeniach ogólnodostępnych zalecane jest noszenie maseczki.

1. Szkoła wyposażona jest w środki dezynfekujące niezbędne do odkażania wszystkich

elementów, pomocy dydaktycznych i powierzchni płaskich oraz środki do dezynfekcji rąk.

1. Szkoła posiada termometr bezdotykowy.

2. Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta środków dezynfekujących, zwłaszcza w zakresie czasu niezbędnego do wietrzenia pomieszczeń.

3. Na terenie szkoły przeprowadzany jest monitoring codziennych prac porządkowych przede wszystkim utrzymania czystości w salach lekcyjnych, pomieszczeniach sanitarno-higienicznych, powierzchni dotykowych- klamek, poręczy, powierzchni płaskich, blatów, klawiatur i włączników.

4. W pomieszczeniach sanitarnych wywieszono instrukcje mycia rąk, a przy środkach dezynfekujących instrukcję prawidłowego dezynfekowania.

5. W salach znajdują się tylko przedmioty, które można zdezynfekować. Przybory do ćwiczeń, które wykorzystuje się podczas lekcji w- f należy dokładnie wyczyścić i zdezynfekować.

1. Organizacja pracy szkoły:

1. Zapewnia się taką prace szkoły, która ograniczy gromadzenie się poszczególnych

grup uczniów na terenie szkoły( przydzielenie sal lekcyjnych, wydzielenie stref do

poruszania się poszczególnym klasom na hollu i boisku szkolnym, stała opieka

nauczyciela, łączenie uczniów tylko tych klas, które mają zajęcia łączone).

1. Dopuszcza się możliwość zmiany czasu prowadzenia zajęć edukacyjnych, jednak nie

krócej niż 30 min., i nie dłużej niż 60min. Zachowując ogólny tygodniowy czas

trwania zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.

18. W klasach I- III przerwy organizuje nauczyciel adekwatnie do potrzeb uczniów,

jednak nie rzadziej niż 45 min.

19. W celu umożliwienia zachowania dystansu społecznego dopuszcza się możliwość zmiany czasu przerw między zajęciami klas IV- VIII.

20. Zaleca się organizację przerw w miarę możliwości na świeżym powietrzu.

21. Sale i przestrzenie wspólne wietrzy się co najmniej raz na godzinę, a w miarę potrzeb częściej.

22. Uczeń posiada własne przybory szkolne i podręczniki, które w czasie zajęć znajdują się na jego ławce lub w plecaku. Zakazuje się udostępniania przyborów i podręczników między uczniami.

23. Uczeń nie przynosi do szkoły zbędnych przedmiotów, wyjątek stanowią uczniowie z niepełnosprawni.

24. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe w salach dydaktycznych. Do regulaminu świetlicy należy wprowadzić zapisy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w czasie pandemii.

25. Do pomieszczeń w których odbywają się zajęcia świetlicowe stosuje się takie same wytyczne jak do innych pomieszczeń w szkole. Pomieszczenia te wyposażone są w dodatkowe dozowniki do dezynfekcji rąk.

26. Korzystanie z biblioteki szkolnej odbywa się na określonych zasadach przez dyrektora szkoły, uwzględniając dwudniowy okres kwarantanny dla książek i innych materiałów wypożyczanych w bibliotece.

27. Sala nr 3 funkcjonuje jako sala lekcyjna w razie potrzeby staje się izolatką dla chorego ucznia/ pracownika. Opracowuje się procedurę w razie zaistnienia takiej sytuacji.

28. Dopuszcza się spożywanie przez uczniów posiłków w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny.

mgr Małgorzata Zaremba

Zastrzega się zmianę procedury w przypadku objęcia terenu, na którym znajduje się szkoła strefą żółtą lub czerwoną, a także zmiany wytycznych przez Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego