Zwycięstwo Otłowca.

Utworzono dnia 23.11.2019

Z okazji obchodów Dnia Niepodległości w dniu 22 listopada odbył się po raz drugi Gminny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Otłowcu.

W konkursie starowały cztery drużyny ze szkół terenu Gminy Gardeja: Szkoły Podstawowej w Cyganach, Szkoły Podstawowej w Czarnem Dolnym, Szkoły Podstawowej w Wandowie i Szkoły Podstawowej w Otłowcu.

Pani Dyrektor Małgorzata Zaremba uroczyście powitała gości. W tym roku organizator zaproponował 16 Pieśni Legionowych.   Konkurs w tym roku składał się również z dwóch części. W pierwszej części, każda z drużyn wykonywała  dwie piosenki (jedną z w/w listy, a druga dowolną o tematyce patriotycznej). Wykonawcy fantastycznie wykonali przygotowane piosenki. Po przerwie w części drugiej zespoły wykonywały trzy zadania. Zadanie pierwsze polegało na podaniu prawidłowego tytułu pieśni po usłyszeniu informacji o utworze. W przypadku trudności z podaniem tytuły drużyny otrzymywały podpowiedź – początkowe strofy utworu.  Zadanie drugie polegało na ułożeniu w prawidłowej kolejności zwrotek w piosence. Trzecie zadanie polegało na odgadnięciu tytułu piosenki legionowej po wysłuchaniu nagrania, podzielonego na trzy części (1 część 5 nutek, 2 część 10 nutek, ewentualnie cały utwór.

„ Nasz konkurs  wyróżnia się od innych tym, iż oprócz prezentacji pieśni, uczniowie muszą wykazać się wiedzą historyczną o utworach, znajomością zaproponowanych w regulaminie utworów” – mówi pani Eliza Mendrzycka – współorganizator przedsięwzięcia.

Jak powiedział Przewodniczący Jury Pan Norbert Cesarz: „o wygranej zdecydował łut szczęścia”. Drużyna, która po pierwszej części była na ostatnim miejscu ostatecznie wygrała. Była nią drużyna ze Szkoły Podstawowej z Otłowca. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Cygan, trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Czarnem Dolnym, a czwarte miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wandowie. Na podium mogła być każda z drużyn, gdyż przewaga punktowa była niemal niewidoczna.

Po wręczeniu nagród od sponsorów: współorganizatora Biblioteki Publicznej w Gardei, Starostwa Powiatu Kwidzyn, Powiślańskiego Banku Spółdzielczego z oddziału w Gardei oraz Banku Polskiego PKO BP oddział w Kwidzynie Wójt Gminy Gardeja zaskoczył nas bardzo pozytywnie, gdyż  odśpiewał    „Legiony, My Pierwsza Brygada”. Sponsorami przedsięwzięcia był pan Bartosz Knyszyński – Przedsiębiorstwo Ogólnobudowlane Otłowiec, pan Jarosław Kamola oraz Leszek Zaremba, którym z całego serdecznie dziękujemy. Przed werdyktem wystąpili fleciści ze szkoły w Otłowcu, którzy rozpoczęli muzykowanie z fletami kilka miesięcy temu pod czujnym okiem pani Elizy Mendrzyckiej.

Podziękowania należą się opiekunom, którzy poświęcili bardzo dużo czasu na przygotowania uczestników – pani Izabela Topolewska nauczyciel ze szkoły Podstawowej w Czarnem Dolnem oraz pani Anna Kowalczyk nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Cyganach.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem: prof. Dr hab. Mirosława Golon Dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku i Kazimierza Kwiatkowskiego Wójta Gminy Gardeja.

Poczęstunek przygotowała Rada Rodziców działająca przy SP w Otłowcu, nieocenione mamy, na które zawsze można liczyć.

Organizatorzy przygotowali na scenie małą galerię reprodukcji obrazów przestawiających walkę Legionów Piłsudskiego. Wydarzenie podsumować można wypowiedzią pana wójta „W Otłowcu jest zawsze miła atmosfera. W Otłowcu jest fajnie”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Konkurs Patriotyczny 22.11.2019

Utworzono dnia 23.11.2019, 19:04