Ósmoklasisto!

Utworzono dnia 22.05.2021

Recepta na sukces na egzaminie ósmoklasisty

Porady dla uczniów

Dzień przed egzaminem

1.   Zorganizuj swój czas tak, aby dzień przez egzaminem spędzić na odpoczynku, a nie na nauce.

2.  W noc poprzedzającą egzamin dobrze się wyśpij.

3.  Myśl pozytywnie – dobre nastawienie to połowa sukcesu.

4.  Nie panikuj! Niewielki stres może podziałać na ciebie mobilizująco, ale jego zwiększony poziom utrudnia myślenie.

Rano w dniu egzaminu:

1. Pamiętaj o śniadaniu, które doda ci energii.
  2. Zabierz ze sobą legitymację szkolną.
  3. Wyjdź z domu na tyle wcześnie, aby być w szkole kwadrans przed egzaminem. Jeśli wyjdziesz za późno, będziesz się denerwować, że nie zdążysz, a jeśli dotrzesz na miejsce zbyt wcześnie, może dopaść cię stres związany z długim oczekiwaniem.

W czasie egzaminu:

1. każde polecenie przeczytaj uważnie co najmniej dwa razy;
  2. zajmij się najpierw zadaniami, które potrafisz rozwiązać;
  3. spróbuj sobie przypomnieć rozwiązania podobnych zadań; może dawne pomysły się przydadzą;
  4. nie trwaj zbyt długo przy jednym pomyśle; jeśli nie daje on oczekiwanych rezultatów, spróbuj jeszcze raz od początku, inną metodą;
  5. zapisuj wyrażenia algebraiczne, rób rysunki, schematy – zastanów się, o jakie przydatne elementy można uzupełnić rysunek dany w zadaniu;
  6. nie ma sposobów lepszych i gorszych – za zadanie rozwiązane poprawnym sposobem (nawet nie najprostszym) otrzymasz maksymalną liczbę punktów;
  7. po rozwiązaniu sprawdź, czy otrzymany wynik spełnia wszystkie warunki sformułowane w zadaniu;
  8. nie zostawiaj zadań zamkniętych bez odpowiedzi;
  9. zapisuj pełne rozwiązania, a nie tylko końcowe rezultaty;
  10. jeśli zadanie rozwiązane zostało w brudnopisie, pamiętaj o przepisaniu we właściwym miejscu całego toku rozumowania (brudnopisy nie są oceniane);
  11. sprawdzaj obliczenia – jeśli zastosujesz poprawną metodę rozwiązania, ale popełnisz błędy rachunkowe, nie otrzymasz maksymalnej liczby punktów.

Porady dla rodziców

Przed egzaminem:

1. podkreślaj mocne strony dziecka, motywuj je i minimalizuj objawy stresu;
  2. pomóż dziecku organizować czas po szkole, w którym musi uwzględnić wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu;
  3. nauka po szkole ma być systematyczna, codziennie po trochu;
  4. zadbaj o regularne posiłki dla swojego dziecka, odpowiednią ilość warzyw i owoców;
  5. zapewnij dziecku odpowiednią ilość snu;
  6. nie ujawniaj przed dzieckiem swoich obaw przed wynikami egzaminu; staraj się zarazić go optymizmem;
  7. przygotujcie legitymację szkolną (sprawdźcie, czy jest ważna), sprawdzony długopis z czarnym tuszem, linijkę (można ją mieć na egzaminie z matematyki).

Dzień przed egzaminem:

1. naszykujcie: legitymację szkolną, długopis, linijkę;
  2. skompletujcie strój galowy;
  3. zaplanujcie spacer, wspólny wieczór bez nauki, wcześniejsze pójście spać.

W dniu egzaminu:

1. przygotujcie kolorowe i smaczne śniadanie, które doda dziecku energii;
  2. sprawdźcie, czy dziecko zabrało ze sobą legitymację szkolną, długopis, linijkę;
  3. wyjdźcie do szkoły na tyle wcześniej, by dotrzeć do szkoły kwadrans przed egzaminem;
  4. potwierdźcie, że jesteście przekonani, że wszystko pójdzie dobrze;
  5. po egzaminie z matematyki zadbajcie o pogodną atmosferę w domu, by naładować baterie przed trzecim i ostatnim egzaminem, z języka obcego.

Na efekt egzaminu wpłynie wiele czynników. Ważna jest oczywiście dydaktyka, ale także sfera motywacji i wsparcia organizacyjnego. Pamiętajmy o tym, że bardzo istotny jest dobry klimat stworzony wokół egzaminu przez dom, a uporządkowane działania dają dzieciom poczucie spokoju i bezpieczeństwa. To sprzyja osiąganiu dobrych wyników na egzaminie, a sukcesem będą się cieszyć wszyscy: uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Powodzenia!