Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej

Utworzono dnia 19.11.2018

Dnia 8 listopada naszej szkole odbył się długo wyczekiwany Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Organizatorami byli Pani Eliza Mendrzycka i Pan Piotr Majewski przy wsparciu Pani Dyrektor Szkoły - Małgorzaty Zaremby.
Współorganizatorem była Biblioteka Publiczna im. Janusza Korczaka w Gardei oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Otłowcu. Patronatem honorowym objęła przedsięwzięcie Minister Edukacji Narodowej oraz Wójt Gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski.

Przybyły drużyny szkolne w czteroosobowym składzie wraz z ich opiekunami:
Szkoła Podstawowa w Czarnem Dolnem
Szkoła Podstawowa w Morawach
Szkoła Podstawowa w Cyganach
Szkoła Podstawowa w Gardei
Szkoła Podstawowa w Otłowcu.

Konkurs był dwuetapowy.
Pierwszy etap miał na celu odśpiewaniu przez drużyny dwóch pieśni patriotycznych.
w drugim etapie należało wykazać się znajomością tekstów i tytułów pieśni patriotycznych.
Jury w składzie : Norbert Cesarz, Barbara Lipińska Postawa i Michał Wojtyła.

Wspólnie odśpiewano " Rotę " i "Mazurka Dąbrowskiego".

Miejsce I zajęła drużyna ze szkoły Podstawowej w Cyganach - Emilia Kuźma, Martyna Kręczkowska, Kamila Lipińska, Weronika Gołębiewska
Opiekunem była pani Anna Kowalczyk.
Dziewczęta zaśpiewały " O mój Rozmarynie " oraz " Tu wszędzie jest moja Ojczyzna"

Miejsce II zajęła drużyna ze szkoły Podstawowej w Otłowcu - Tatiana Radziwiłł, Julia Jurczyk, Mikołaj Czajkowski, Michał Brzozowski
Opiekunem była pani Eliza Mendrzycka.
Drużyna zaśpiewała pieśń " Wojenko, Wojenko" oraz " Piechotę".

Miejsce III zajęła drużyna ze szkoły Podstawowej w Gardei.
Zespół uczennic z klas VII Wesołe Nutki w składzie - Wiktoria Żur, Kornela Nalewska, Karolina Krywania, Dominika Duszyńska wyśpiewał " Biały krzyż" oraz " Rozkwitały pąki białych róż".
Opiekunem drużyny był pan Janusz Kowalski.

Miejsce IV zajęła drużyna ze szkoły Podstawowej w Morawach.
Zespół Maki w składzie - Marta Jędrzejewska, Julita Prządka, Maja Ślebocka, Zuzanna Modzelewska zaprezentowały " Piechotę" i " Rozkwitały pąki białych róż".
Opiekunami była pani Beata Gularowska oraz Iwona Wolińska.

Miejsce V zajęła drużyna ze szkoły Podstawowej w Czarnem Dolnem.
Zespół My Cztery w składzie - Wiktoria Blumkowska, Wiktoria Frela, Julia Kubajek, Martyna Mroczkowska zaśpiewały " Przybyli ułani " oraz " Jesteśmy Polką i Polakiem".
Opiekunem była pani Izabela Topolewska.

Sponsorami, którym serdecznie dziękujemy byli:

Powiślański Bank Spółdzielczy- oddział w Gardei

Bank PKO BP w Kwidzynie

Starostwo Powiatowe w Kwidzynie

Leszek Zaremba

E-Funia Jan Gargula

Pozwoliliśmy sobie zacytować wrażenia członkini komisji konkursowej Pani Barbary Lipińskiej - Postawy(autorki tekstu hymnu szkoły im. Andrzeja Grubby w Otłowcu, wieloletniego pedagoga, autorki wierszy o tematyce patriotycznej i religijnej):

"Była to z pewnością jedna z wielu imprez, jakie odbywają się w tym szczególnym, jubileuszowym roku, ale ja mam poczucie, że uczestniczyłam w czymś wyjątkowym. Widziałam uczniów o mądrych, skupionych twarzach. Widziałam ich autentyczne zaangażowanie i nierzadko wzruszenie. Widziałam mądrych i oddanych swojemu posłannictwu nauczycieli. Słuchałam pieśni wykonywanych z tak wielką prostotą i szczerością, że czasem nie udawało się powstrzymać łez. Dzieci wykazywały się także wiedzą, bowiem nie tylko śpiewały, ale odpowiadały na trudne pytania, rozpoznawały teksty i melodie. Nikt nie musiał ich uciszać ani przywoływać do porządku. Smartfony nie pojawiły się wcale! Wspólnie zaśpiewaliśmy ,,Rotę” i staliśmy na baczność przy wszystkich zwrotkach „Mazurka Dąbrowskiego”. Chyba każdy z obecnych odczuwał tę samą dumę i radość z naszej Niepodległej. Gdy gratulowałam panu Piotrowi Majewskiemu, usłyszałam: „To było właśnie zrealizowanie moich marzeń”."

Do zobaczenia za rok...

konkurs